Przejście do nowoczesnej, cyfrowej i przyjaznej dla środowiska Unii Europejskiej możliwe jest dzięki m.in. zwrotnym środkom udostępnianym przez Komisję Europejską w wieloletnich ramach finansowych i programach inwestycyjnych.
W latach 2014-20 był to tzw. Plan Inwestycyjny dla Europy. W obecnej perspektywie finansowej (2021-2027) jest to program InvestEU, którego celem jest stymulacja inwestycji publicznych i prywatnych o wartości 372 miliardów euro.
InvestEU łączy 13 niezależnie dotąd funkcjonujących narzędzi finansowych UE oraz EFSI (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych) w jedno.
Wsparcie finansowe w ramach InvestEU udzielane jest w formie zwrotnych instrumentów finansowych, takich jak:
- pożyczki,
- gwarancje,
- instrumenty kapitałowe.
W celu udzielenia wsparcia beneficjentom ostatecznym, Komisja Europejska wybiera partnerów wdrażających, którzy w jej imieniu realizują program. Są nimi m.in. Europejski Bank Inwestycyjny lub Europejski Fundusz Inwestycyjny. Instytucje te dokonują z kolei naboru na pośredników finansowych, którzy przygotowują preferencyjną ofertę dla przedsiębiorców w formie:
- kredytów,
- leasingów,
- faktoringu,
- gwarancji,
- poręczeń,
- inwestycji kapitałowych.
Otóż pośrednicy finansowi, wykorzystując publiczne środki, zobowiązują się by korzyści przenieść w jak największym stopniu na ostatecznych odbiorców. W porównaniu do standardowej, komercyjnej oferty, przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bardziej korzystne i preferencyjne warunki finansowania – np. na większą kwotę finansowania czy obniżenie wymagań dotyczących wkładu własnego.